
Bouldering - Er du en problemknuser?
Bouldering adskiller sig ved at være klatring uden reb og seletøj på klatrevæggen. Vi klatre max i 4 meters højde, og falder eller hopper ned på bløde madrasser. I bouldering fokuserer vi på kortere, intense problemer – ruter – der kræver kreativ problemløsning og teknik. Begreber som “crimps” (små greb, hvor kun fingerspidserne kan få fat), “slopers” (store, runde greb uden kant) og “heel hooks” (hvor hælen bruges til at få ekstra støtte) vil blive dine bedste venner (og nogle gange fjender) på klatrevæggen. I bouldering nørder vi på udfordringerne sammen.

Aktiviteter
Hver undervisning starter med grundig opvarmning med styrketræning. Kroppen skal være ordentlig varm, da klatring kræver styrke. Du bruger muskler, du ikke vidste fandtes! Du introduceres for nye klatreteknikker, der udvider dine muligheder på væggen.

Hvad får du ud af det?
I Klatring & Bouldering udfordrer du din krop og din evne til at problemløse. Føl adrenalinen, når du navigerer udfordringer i højderne, og styrk både din teknik og dit fællesskab med andre klatrere. Her er balance mellem fysisk og mental styrke.

Undervisning og træningsform
Klatring & Bouldering på Gerlev er en social sport. Selvom det kun er dig, der kan klatre selve ruten, føles det som om vi gør det sammen, når vi diskuterer mulige bevægelser og hepper på hinanden, når vi klatrer mod toppen.

Godt at vide
Både nybegyndere og garvede klatrere kan være med. Det eneste du skal bruge er et par klatresko og de kan lånes af skolen. Og så skal du være klar på udfordringer. Undervisningen foregår både på skolen, udendørs og i klatrecentre rundt på Sjælland.
Klatring - Er du klar til højderne?
Klatring med reb tager dig højere op. Du lærer at sikre dine kammerater med reb og udstyr, så I kan klatre trygt. Du lærer at aflæse ruter, vælge klatregreb og positionere din krop optimalt. Fysisk styrke spiller en rolle, men teknik og strategisk placering af vægt er ofte mere afgørende. Du vil måske opdage, at “dyno” (et dynamisk spring fra ét greb til et andet) eller “flagging” (at bruge benene til at balancere) bliver vigtige dele af dit bevægelsesrepertoire.
Gerlev har egen bouldervæg, hvor der jævnligt skiftes greb og laves nye ruter. Vi besøger også den lokale klatrehal med højvæg, hvor vi klatrer sportsklatring og får nye klatreoplevelser sammen.



