Mit første hjem
Vi arbejder med virkelighedsnære designopgaver, der tager udgangspunkt i den type bolig, mange møder for første gang: kollegieværelset, lejligheden eller det midlertidige hjem. Du kommer til at arbejde med ruminddeling, farver, lys, materialer og genbrug – og med hvordan små greb kan gøre en stor forskel for både funktion og stemning.
Gennem kreative øvelser, praktiske opgaver og fælles sparring afprøver du idéer og finder dit eget udtryk. Der er plads til at fejle, justere og prøve igen, og du bliver inspireret af både undervisere og medstuderende. Fokus er på processen såvel som resultatet – og på at skabe løsninger, der er personlige, bæredygtige og realistiske at føre ud i livet, når du står med nøglerne til dit første hjem.
Aktiviteter
Vi undersøge materialer, farver og design i kreative rammer. Her er intet resultat mere rigtigt end et andet! Til gengæld bliver du klogere på betydning af godt design OG på egen stil- og designpræferencer. Vi skal arbejde med simple trykteknikker. Lege med lys og skygger. Og skabe små møbler, der passer til et lille første hjem.
Hvad får du ud af det?
Du får konkrete redskaber til at indrette dit første hjem med fokus på funktion, stemning og personligt udtryk. Målet er, at du går fra Gerlev med æstetiske, funktionelle objekter, der er gennemtænkt i materialer og 100 % dit eget design.
undervisningen og holdet
Undervisningen finder sted i højskolens Krea Værksted – her er fed stemning og på alle måder højt til loftet.
Godt at vide
Der kan forekomme en lille opkrævning på et ekstra fagbetalingstillæg til gode materialer – ikke noget stort beløb 🙂